Polskie uprawnienia zawodowe architekta, a praca w UE

| by Gopal |

Na początek Wielka Brytania

PROBLEM NIEJEDNOLITOŚCI

Można by pomyśleć, ze ze względu na umowy transgraniczne i różne ułatwienia wystarczy mieć uprawnienia na terenie Unii Europejskiej i będzie można pracować w każdym kraju Europy. Niestety nie ma tak dobrze. Na dodatek prawo uznawania uprawnień pozostawione zostało w gestii państw członkowskich indywidualnie, zatem nie ma jednolitych przepisów dotyczących transponowania uprawnień polskich na zagraniczne.

Dla przykładu zajmę się analizą systemu uznawania polskich uprawnień w Wielkiej Brytanii, jako ze bariera językowa jest to dla większości z nas najmniejsza, a Polaków w różnych branżach już jest na Wyspach sporo.

TECHNICZNIE PROSTO

Pensive Architect with Blueprints January 29, 2004

Co do zasady jest to bardzo jasny system. Przedstawiony jest bardzo rzeczowo na stronie Architects Registration Board.

W ogóle jest to bardzo dobra strona, bo pokazuje schematy działań i zasady prawne w rożnych trudnych sytuacjach, jak bankructwo, radzenie sobie z roszczeniami, a także definiuje prawnie architekta i pozwala znaleźć dowolnego zarejestrowanego w systemie.

Po bardzo prostym zarejestrowaniu w systemie, przypominającym zakładanie konta na serwisie społecznościowym, jesteśmy proszeni o wykonanie 4 kroków technicznych. Jeden z nich musimy zrobić w Polsce.

  1. Dostarczenie kopi dowodu osobistego, paszportu lub aktu małżeństwa,

  2. Podanie adresu miejsca pracy,

  3. Weryfikacja uprawnień i wykształcenia. Ten krok omówię poniżej bo robi się to jeszcze w Polsce,

  4. Wprowadzenia danych karty płatniczej w celu dokonania opłaty rejestracyjnej.

I koniec. Przynajmniej z naszej strony. Teraz czekamy na weryfikację. Generalnie, komisja może nas nie wpisać do rejestru architektów Jej Królewskiej Mości wyłącznie z bardzo pragmatycznych pobudek jak otwarte procesy karne, wykazanej niekompetencji )co przy polskich standardach uzyskania uprawnień jest sprzeczne z założeniem), itp.

WĄTEK POLSKI

Jak mówiłem weryfikacja uprawnień i wykształcenia odbywa się w Polsce. Nie wystarczy, że mamy opłacony i zdany Państwowy egzamin zawodowy i dyplom Polskiej uczelni, byłoby za prosto. W Polsce istnieje Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej, której głównym zadanie jest uznawanie dyplomów zagranicznych na naszym terytorium. Polscy Architekci w UE muszą zdobyć dokument poświadczający autentyczność uzyskanych uprawnień stawiając się w Ministerstwie Infrastruktury i umawiając się na spotkanie z Naczelnikiem Panem arch. Andrzejem Kobyleckim i Panią Katarzyną Sobiecką, która poświadczy nam dyplom wykształcenia.

  • Pan arch. Andrzej Kobylecki – (0-22) 661 80 69

  • Pani Katarzyna Sobiecka – (0-22) 318 98 31

Dodaj komentarz